Mobil 1 Advanced Full Synthetic Motor Oil 10W-30 5 Quart - 1-10-30-5QT
Murray Climate Control A/C Expansion Valve - 39292
Product
- Part #:
- 1-10-30-5QT
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Color
----
Black
----
Length (ft)
15 Foot
Material
Aluminum
Micron Rating
7 Micron
Style
Spin-On Canister
Thread Size
M68-2.0
Type
Block
Height (in)
6-1/2 Inch
Height (mm)
166mm
Width (in)
7/8 Inch
Top Outside Diameter (mm)
87mm
Bottom Outside Diameter (in)
3-7/16 Inch
Top Outside Diameter (in)
3-7/16 Inch
Bypass Valve Included
No
Liquid Inlet Type
O-Ring
Liquid Outlet Type
Insert O-Ring
Suction Inlet Type
Insert O-Ring
Suction Outlet Type
Anti-Drainback Valve Included
No
Number Of Mounting Holes
Gasket Or Seal Included
Yes
O-Rings Included
Yes
Superheat
Liquid Inlet Gender
Female
Liquid Outlet Gender
Female
Suction Inlet Gender
Suction Outlet Gender
Container Size
5 Quart
Liquid Inlet Size (in)
3/8 Inch
Liquid Outlet Size (in)
9/16 Inch
Suction Inlet Size (in)
Oil Composition
Full Synthetic
Filter Media
Cellulose
Liquid Inlet Size (mm)
10mm
Liquid Outlet Size (mm)
14mm
Suction Inlet Size (mm)
18mm
Suction Outlet Size (mm)
18mm
Tonnage
1.5 Ton
Viscosity Grade/Weight
10W-30