Mobil 1 Advanced Full Synthetic Motor Oil 10W-30 5 Quart - 1-10-30-5QT
Product
- Part #:
- 1-10-30-5QT
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Color
----
Black, Silver
----
Inlet Thread Size
3/4-16 Inch
Material
Steel
Aluminum, Plastic
Micron Rating
10 Micron
Style
Spin-On Canister
Height (in)
5-3/16 Inch
Outside Diameter (in)
Reversible
No
Hardware Included
No
Attachment Method
Bolt-On
Overall Length (in)
Overall Length (mm)
2479mm
Clamps Included
Bolt Hole Diameter (in)
1/4 Inch
Inlet Inside Diameter (in)
2 Inch
Number Of Outlets
1
Drain Plug Included
Inlet Connection Type
Flange
Outlet Connection Type
Pipe Connection
Number Of Bolt Holes
Gasket Or Seal Included
Yes
Number Of Inlets
1
Inlet Inside Diameter (mm)
50mm
Container Size
5 Quart
Oil Composition
Full Synthetic
Filter Media
Cellulose
Outlet Inside Diameter (mm)
47mm
Resonator Body Height (in)
3 Inch
Resonator Body Length (in)
16 Inch
Resonator Body Width (in)
3 Inch
Resonator Body Finish
Aluminized
Resonator Body Shape
Round
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Resonator Body Height (mm)
76mm
Resonator Body Length (mm)
406mm
Resonator Body Width (mm)
76mm