Valvoline MaxLife High Mileage Synthetic Blend 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HIMI10-30-5QT
Dorman Conduct-Tite 22-18 Gauge Slide Terminal Connectors - 84540
Product
- Part #:
- HIMI10-30-5QT
- Line:
- VAL
Attributes
Warranty
Finish
----
Matte
----
Number Of Wires
3
Water Resistant
No
Hardware Included
Yes
Terminal Type
Blade
Blade
Connector Gender
Male
Connector Shape
Oval
Terminal Gender
Female
Substrate Material
Silicone Carbide
High Mileage
Yes
Overall Length (in)
7/8 Inch
Wiring Harness Included
Wire Gauge (ga)
16 Gauge
22-18 Gauge
Number Of Outlets
Number Of Terminals
3
Viscosity Index
Number Of Connectors
1
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Stainless Steel
Number Of Inlets
Installation Type
Direct-Fit
Inlet Port Shape
Square
Wiring Harness Length (in)
12 Inch
GM Dexos(TM) Compatible
No
Container Size
5 Quart
Exhaust Pipe Material
Stainless Steel
Catalytic Converter Body Material
Cast Iron
Oil Composition
Synthetic Blend
Air Tube Pre-Installed
Wiring Harness Length (mm)
305mm
Catalytic Converter Body Length (in)
7 Inch
Catalytic Converter Body Shape
Round
Catalytic Converter Body Width (in)
4 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Catalytic Converter Body Length (mm)
177mm