Gates GlobalSpiral 3/4 Inch Hydraulic Coupling - G20304-1216
MicroGard Select Oil Filter - MSL10241
Gates PowerGrip Timing Belt - T184
Product
- Part #:
- G20304-1216
- Line:
- GAT
Each
Attributes
Warranty
Color
----
----
Black
Material
High Consistency Rubber (HCR)
Micron Rating
25 Micron
Number Of Teeth
Pitch (in)
3/8 Inch
Style
Cartridge
Top Width (in)
1 Inch
Top Width (mm)
26mm
Flange Diameter (in)
1-3/4 Inch
Flange Diameter (mm)
44.5mm
Height (in)
4-1/8 Inch
Height (mm)
104.9mm
Length (in)
4-3/4 Inch
Length (mm)
121mm
Hardware Included
No
Terminal Type
Bullet
Connector Gender
Female
Connector Shape
Round
Terminal Gender
Male
Hose Inside Diameter (in)
3/4 Inch
Bottom Outside Diameter (mm)
82mm
Bottom Outside Diameter (in)
3-1/4 Inch
Drop (in)
3/4 Inch
Drop (mm)
19mm
Gasket Inside Diameter (in)
3-5/16 Inch
Gasket Thickness (in)
3/16 Inch
Outside Length (in)
46.875 Inch
Top Outside Diameter (in)
3-1/4 Inch
Gasket Outside Diameter (in)
3-5/8 Inch
Number Of Terminals
2
Bypass Valve Included
No
Hose Inside Diameter (mm)
19mm
Pitch (mm)
9mm
Dust Shield Included
Number Of Bolt Holes
1
Timing Marks Included
Anti-Drainback Valve Included
Number Of Connectors
1
Maximum Working Pressure (psi)
5000 psi
Number Of Mounting Holes
0
Gasket Or Seal Included
Yes
Wiring Harness Length (in)
Cut Off (in)
2-3/4 Inch
Cut Off (mm)
70mm
Flange Head Thickness (in)
5/16 Inch
Wiring Harness Length (mm)
876mm
Filter Media
Synthetic
Flange Head Thickness (mm)
8.1mm