O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-30 1 Quart - HIGHMILE10-30
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-30
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Finish
----
Semi-Gloss
----
Material
Steel
Aluminum, Rubber
Flange Diameter (in)
5.472 Inch
Flange Diameter (mm)
139mm
Flange Offset (in)
1.870 Inch
Flange Offset (mm)
48mm
Hub Pilot Diameter (in)
Hub Pilot Diameter (mm)
90mm
Bracket Included
No
New Or Remanufactured
New
New
Boot Included
Yes
Lower Mount Type
Bracket
Flange Shape
Rectangle
Wiring Harness Included
No
Number Of Splines
30
Bearing Type
Ball
Viscosity Index
Fittings Included
Spring Included
Yes
Switch Port Included
Hub Centerbore Diameter (in)
Driven Or Non-Driven
Driven
Boot Color
Black
Gasket Or Seal Included
Spring Seat Included
Refrigerant Type
R134a
Parts Pack Included
ABS Ring Type
Magnetic
Coil Over Springs Included
Weight
22.1 Lbs.
Container Size
1 Quart
Gas Charged
Progressive Spring Rate
Adjustable Damping
Oil Composition
Conventional
Number Of ABS Sensor Ring Teeth
48
Bearing Plate Included
Service Port Included
Discharge End Type
P-Nut Fitting
ABS Sensor Included
Outer Housing Diameter (mm)
50mm
Outer Housing Diameter (in)
2 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Shock/Strut Color
Silver
Shock/Strut Extended Length (in)
Shock/Strut Extended Length (mm)
588mm
Shock/Strut Compressed Length (in)
Shock/Strut Compressed Length (mm)
402mm
Air Adjustable
Spring Isolators Included
Spring Rate Type
Constant
Air Ride Suspension
Air Bladder
Heavy Duty Crimping Rings
Number Of Mounting Bolts To Knuckle
4
Number Of Lug Bolts Included
5
Lug Bolt Thread Size
M12-1.50
Total Hub Diameter (in)
Total Hub Diameter (mm)
139mm
Hub Centerbore Diameter (mm)
114.3mm
Total Hub Height (in)
Total Hub Height (mm)
91.2mm
Flange Bolt Size (in)
Flange Bolt Size (mm)
29mm