O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-30 1 Quart - HIGHMILE10-30
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-30
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Color
----
----
Black
Diameter (in)
1.180 Inch
Diameter (mm)
29.97mm
Material
Steel
Steel
Notched
Yes
Number Of Ribs
Number Of Teeth
Thread Size
M24-1.50
Top Width (in)
13/16 Inch
Top Width (mm)
20mm
Flange Diameter (in)
Flange Diameter (mm)
139mm
Flange Offset (in)
Flange Offset (mm)
48mm
Hub Pilot Diameter (in)
Hub Pilot Diameter (mm)
90mm
Hardware Included
Yes
New Or Remanufactured
New
Flange Shape
Rectangle
Bolts Included
Wiring Harness Included
No
Number Of Splines
30
Bearing Type
Ball
Clamps Included
Outside Length (in)
Outside Length (mm)
1148mm
Viscosity Index
Hub Centerbore Diameter (in)
Driven Or Non-Driven
Driven
Gasket Or Seal Included
ABS Ring Type
Magnetic
Container Size
1 Quart
Oil Composition
Conventional
Number Of ABS Sensor Ring Teeth
48
Belt Back Material
Polyester, Rubber
ABS Sensor Included
No
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Number Of Mounting Bolts To Knuckle
4
Number Of Lug Bolts Included
5
Lug Bolt Thread Size
M12-1.50
Total Hub Diameter (in)
Total Hub Diameter (mm)
139mm
Hub Centerbore Diameter (mm)
114.3mm
Total Hub Height (in)
Total Hub Height (mm)
91.2mm
Flange Bolt Size (in)
Flange Bolt Size (mm)
29mm