MasterPro Power Steering Power Steering Pump - Remanufactured - 712-0116A2
Product
- Part #:
- 712-0116A2
- Line:
- MPP
Attributes
Warranty
Fan Type
----
Internal
----
Material
Steel
Steel
Polarity
Negative
Flange Diameter (in)
6.043 Inch
5.984 Inch
Flange Diameter (mm)
154mm
152mm
Flange Offset (in)
Flange Offset (mm)
48.4mm
62mm
Hub Pilot Diameter (in)
Hub Pilot Diameter (mm)
100.1mm
82mm
Rotation Direction
Clockwise
Voltage Regulator Type
Internal
Series
DR44G
New Or Remanufactured
New
Remanufactured
New
Remanufactured
Flange Shape
Triangle
Rectangle
Pulley Included
Yes
Yes
Reservoir Cap Included
No
Wiring Harness Included
No
Greaseable
Number Of Splines
27
Bearing Type
Ball
Ball
Inlet Quantity
Outlet Thread Size
M16-1.50
Pulley Type
Conventional
Pulley Diameter (in)
2-1/2 Inch
Voltage (V)
12 Volt
Housing Material
Iron
Reservoir Included
Pulley Diameter (mm)
64mm
Filter Included
Outlet Quantity
Amperage (A)
150 Amp
Outlet Attachment Type
Bolt-On
OE Manufacturer
Delco, Delphi
Hub Centerbore Diameter (in)
Driven Or Non-Driven
Driven
Driven
Inlet Attachment Type
Pipe Connection
Gasket Or Seal Included
ABS Ring Type
Magnetic
Number Of Pulley Grooves
Pulley Attachment Type
Keyway
Weight
9.24 Lbs.
One Wire Capable
AC Tap
Brushless Design
Pulley Belt Type
Serpentine
Serpentine
Number Of ABS Sensor Ring Teeth
Remote Reservoir
Cooling Method
Air
ABS Sensor Included
Plug Clock Position
Number Of Mounting Bolts To Knuckle
3
Number Of Lug Bolts Included
5
Lug Bolt Thread Size
1/2 Inch
M12-1.50
Total Hub Diameter (in)
Total Hub Diameter (mm)
153.5mm
152mm
Hub Centerbore Diameter (mm)
114.3mm
114mm
Total Hub Height (in)
Total Hub Height (mm)
109.1mm
116mm
Number Of Flange Bolts Included
Flange Bolt Size (in)
Flange Bolt Size (mm)
38.5mm
33.3mm