O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-30 5 Quart - HIMI10-30-5QT
Product
- Part #:
- HIMI10-30-5QT
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Battery Type
----
----
Standard Flooded
Material
Steel
Flange Diameter (in)
5.827 Inch
Flange Diameter (mm)
148mm
Flange Offset (in)
2.720 Inch
Flange Offset (mm)
69mm
Height (in)
6-7/8 Inch
Hub Pilot Diameter (in)
Hub Pilot Diameter (mm)
84mm
Length (in)
Width (in)
6-7/8 Inch
Terminal Type
Top Post
New Or Remanufactured
New
Weight (Lbs)
36 Lbs.
Bleeder Screw Included
No
High Mileage
Yes
Flange Shape
Rectangle
Wiring Harness Included
No
Bearing Type
Ball
Voltage (V)
12 Volt
Cold Cranking Amps (CCA)
650 CCA
Kit Contains
Pad Locating Clip (4), Spring-Pad Spreader (4)
Dust Boots Included
Cranking Amps (CA)
815 CA
Group Size (BCI)
Reserve Capacity (min)
110 Minute
Viscosity Index
Hub Centerbore Diameter (in)
Driven Or Non-Driven
Non-Driven
Gasket Or Seal Included
Yes
Fuel Type
Gasoline
ABS Ring Type
Magnetic
GM Dexos(TM) Compatible
Racing
Container Size
5 Quart
Positive Terminal Location
Top Right
Oil Composition
Conventional
Number Of ABS Sensor Ring Teeth
48
ABS Sensor Included
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Flush Manifold Vent Cover
Number Of Mounting Bolts To Knuckle
4
Number Of Lug Bolts Included
4
Lug Bolt Thread Size
M12-1.25
Total Hub Diameter (in)
Total Hub Diameter (mm)
148mm
Hub Centerbore Diameter (mm)
114.3mm
Total Hub Height (in)
Total Hub Height (mm)
118.5mm
Flange Bolt Size (in)
Flange Bolt Size (mm)
29.5mm