Valvoline MaxLife High Mileage Synthetic Blend 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HIMI10-30-5QT
Product
- Part #:
- HIMI10-30-5QT
- Line:
- VAL
Attributes
Warranty
Finish
----
Polished
----
Series
Standard Grade
Hardware Included
No
Terminal Type
Blade
Connector Shape
Oval
Terminal Gender
Male
Substrate Material
Ceramic
High Mileage
Yes
Overall Length (in)
38 Inch
Overall Length (mm)
965mm
Bearing Type
Tapered
Clamp Size (in)
2-1/2 Inch
Number Of Terminals
Viscosity Index
Air Tube Adaptable
No
Heat Shield Included
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Clamp Included
Yes
Installation Type
Direct-Fit
Hangers Included
GM Dexos(TM) Compatible
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Bolt-On
Container Size
5 Quart
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Synthetic Blend
Air Tube Pre-Installed
Catalytic Converter Body Length (in)
12 Inch
Catalytic Converter Body Shape
Oval
Catalytic Converter Body Width (in)
7 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Bearing/Cone Inside Diameter (in)
1.375 Inch
Bearing/Cone Inside Diameter (mm)
34.9mm
Bearing/Cone Width (in)
0.969 Inch
Bearing/Cone Width (mm)
26.6mm
Catalytic Converter Body Length (mm)
304mm