Valvoline MaxLife High Mileage Synthetic Blend 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HIMI10-30-5QT
Gates Mega Crimp Hydraulic Adapter - G60422-0604
Precision Multi-Purpose Bearing - NP903590
Product
- Part #:
- HIMI10-30-5QT
- Line:
- VAL
Attributes
Warranty
Adapter Type
----
----
SAE To SAE
Material
Brass, Steel
Thread Size
7/16-20 Inch
Height (in)
3/8, 1/32, 1/4 Inch
Hardware Included
Yes
High Mileage
Yes
Bearing Type
Tapered
Bushing Inside Diameter (in)
3/8 Inch
Bushing Outside Diameter (in)
End 1 Thread Size
End 2 Thread Size
Viscosity Index
Color/Finish
Bronze, Gold
GM Dexos(TM) Compatible
No
Container Size
5 Quart
Oil Composition
Synthetic Blend
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Bearing/Cone Inside Diameter (in)
Bearing/Cone Inside Diameter (mm)
34.9mm
Bearing/Cone Width (in)
Bearing/Cone Width (mm)
26.6mm