O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-40 5 Quart - HIMI10-40-5QT
Precision Chassis Sway/Stabilizer Bar Link Kit - K3197
BrakeBest 15-3/8 Inch Brake Hose - BH620474
Product
- Part #:
- HIMI10-40-5QT
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Color
----
----
Black, Silver
Impeller Material
Steel
Rotation Direction
Clockwise
Hardware Included
No
No
Bracket Included
Yes
New Or Remanufactured
New
Hub Height (in)
4.750 Inch
Hose Material
EPDM Rubber
High Mileage
Yes
Overall Length (in)
15-3/8 Inch
Overall Length (mm)
390mm
Dust Boot Included
Greaseable
Drive Style
Belt
Housing Material
Cast Iron
Electric Or Mechanical
Mechanical
Viscosity Index
Gasket Or Seal Included
Fuel Type
Gasoline
End 1 Fitting Size (mm)
M10
Impeller Diameter (in)
GM Dexos(TM) Compatible
Racing
Container Size
5 Quart
Oil Composition
Conventional
End 2 Gender
Female
End 2 Fitting Size (mm)
M10
End 1 Fitting Type
Banjo
Viscosity Grade/Weight
10W-40
Ball Stud Type
Threaded
Ball Stud Housing Material
Steel
Ball Stud Bearing Material
Sintered Metal
Hub Height (mm)
120mm