Castrol Edge High Mileage Full Synthetic 5W-30 Motor Oil 5 Quart - HISYN5-30-5QT
MasterPro Chassis Tie Rod End - ES800321
Import Direct Rear Brake Rotor - 98-0974R
Product
- Part #:
- HISYN5-30-5QT
- Line:
- CAS
Attributes
Warranty
Construction
----
----
Full Cast
Material
Cast Iron
Style
OE Equivalent
ABS Sensor Ring Included
No
Discard Thickness (mm)
28.5mm
Outside Diameter (in)
14.350 Inch
Outside Diameter (mm)
365mm
Rotation Direction
Clockwise
High Mileage
Yes
Dust Boot Included
No
Yes
Grease Fitting Included
Greaseable
Studs Included
Center Hole Size (mm)
123mm
Nominal Thickness (mm)
30mm
Overall Height (mm)
91.3mm
Washers Included
Center Hole Size (in)
4.843 Inch
Discard Thickness (in)
Nominal Thickness (in)
Overall Height (in)
Viscosity Index
Cross Drilled
Slotted
Number Of Bolt Holes
Pre-Greased
Bolt Pattern
8 On 6-1/2 Inch, 8 On 165mm
Fuel Type
Gasoline
Inner Bearing Included
Solid Or Vented
Vented
Castle Nut Included
Cotter Pin Included
Lock Nut Included
Lock Washer Included
Dust Boot Color
Black
Container Size
5 Quart
Rust Resistant Coating
Surface Finish
Non-Directional
Oil Composition
Full Synthetic
Adjusting Sleeve Included
Dust Boot Material
Neoprene
Rod End Thread Gender
Male
Male
Rack End Thread Gender
Female
Viscosity Grade/Weight
5W-30