MasterPro Power Steering Power Steering Pump - Remanufactured - 712-0116A2
Product
- Part #:
- 712-0116A2
- Line:
- MPP
Attributes
Warranty
Fan Type
----
----
Internal
Material
Steel
Polarity
Negative
Flange Diameter (in)
5.984 Inch
Flange Diameter (mm)
152mm
Flange Offset (in)
2.421 Inch
Flange Offset (mm)
62mm
Hub Pilot Diameter (in)
Hub Pilot Diameter (mm)
82mm
Rotation Direction
Clockwise
Voltage Regulator Type
Internal
Series
DR44G
New Or Remanufactured
New
Remanufactured
Remanufactured
Flange Shape
Rectangle
Pulley Included
Yes
Yes
Reservoir Cap Included
No
Wiring Harness Included
No
Dust Boot Included
Grease Fitting Included
Greaseable
Number Of Splines
28
Bearing Type
Ball
Inlet Quantity
Washers Included
Outlet Thread Size
M16-1.50
Pulley Type
Conventional
Pulley Diameter (in)
2-1/2 Inch
Voltage (V)
12 Volt
Housing Material
Iron
Reservoir Included
Pulley Diameter (mm)
64mm
Filter Included
Outlet Quantity
Amperage (A)
150 Amp
Outlet Attachment Type
Bolt-On
OE Manufacturer
Delco, Delphi
Hub Centerbore Diameter (in)
Pre-Greased
Driven Or Non-Driven
Driven
Inlet Attachment Type
Pipe Connection
Gasket Or Seal Included
Castle Nut Included
Cotter Pin Included
Lock Nut Included
Lock Washer Included
ABS Ring Type
Magnetic
Dust Boot Color
Black
Number Of Pulley Grooves
Pulley Attachment Type
Keyway
Weight
1.9 Lbs.
9.24 Lbs.
One Wire Capable
AC Tap
Brushless Design
Adjusting Sleeve Included
Pulley Belt Type
Serpentine
Serpentine
Number Of ABS Sensor Ring Teeth
48
Remote Reservoir
Cooling Method
Air
Dust Boot Material
Chloroprene Rubber (CR)
Rod End Thread Gender
Male
Rack End Thread Gender
Male
ABS Sensor Included
Ball Stud Type
Threaded
Ball Stud Housing Material
High Strength Steel
Ball Stud Bearing Material
Polymer
Plug Clock Position
Number Of Mounting Bolts To Knuckle
4
Number Of Lug Bolts Included
5
Lug Bolt Thread Size
M12-1.50
Total Hub Diameter (in)
Total Hub Diameter (mm)
152mm
Hub Centerbore Diameter (mm)
114mm
Total Hub Height (in)
Total Hub Height (mm)
116mm
Number Of Flange Bolts Included
4
Flange Bolt Size (in)
Flange Bolt Size (mm)
33.3mm