Mobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Synthetic 15W-40 Motor Oil 5 Gallon - DELVAC15-40-5
Product
- Part #:
- DELVAC15-40-5
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Finish
----
Polished
----
Series
California
OEM Grade
Hardware Included
No
No
Substrate Material
Ceramic
Ceramic
Overall Length (in)
26-7/8 Inch
48-1/4 Inch
Overall Length (mm)
683mm
1225mm
Bearing Type
Tapered
Number Of Outlets
1
Viscosity Index
Air Tube Adaptable
Heat Shield Included
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Aluminized Steel
Fuel Type
Diesel
Clamp Included
Number Of Inlets
1
Installation Type
Direct-Fit
Direct-Fit
Hangers Included
Yes
GM Dexos(TM) Compatible
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Clamp-On
Clamp-On
Container Size
5 Gallon
Exhaust Pipe Material
Stainless Steel
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Synthetic
Air Tube Pre-Installed
Catalytic Converter Body Height (in)
4 Inch
Catalytic Converter Body Length (in)
11 Inch
Catalytic Converter Body Shape
Round
Catalytic Converter Body Width (in)
4 Inch
Viscosity Grade/Weight
15W-40
Bearing/Cone Inside Diameter (in)
Bearing/Cone Inside Diameter (mm)
66.7mm
Bearing/Cone Outside Diameter (in)
Bearing/Cone Width (in)
Bearing/Cone Width (mm)
22mm
Catalytic Converter Body Height (mm)
102mm
Catalytic Converter Body Length (mm)
279mm
Catalytic Converter Body Width (mm)
102mm
Inlet Number 1 Inside Diameter (in)
2-1/2 Inch
Inlet Number 1 Inside Diameter (mm)
64mm
Outlet Number 1 Inside Diameter (in)
2-1/2 Inch
Outlet Number 1 Inside Diameter (mm)
64mm