Mobil 1 High Mileage Full Synthetic 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HI1-10-30-5QT
BrakeBest Drum Brake Hardware Kit - H7298
Product
- Part #:
- HI1-10-30-5QT
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Finish
Polished
----
----
Inlet Thread Size
M8-1.25
Series
OEM Grade
Hardware Included
No
New Or Remanufactured
New
Substrate Material
Ceramic
Overall Length (in)
40-1/4 Inch
Pulley Included
Yes
Reservoir Cap Included
No
Overall Length (mm)
704mm
Inlet Quantity
Outlet Thread Size
M16-1.50
Housing Material
Aluminum
Reservoir Included
Filter Included
Outlet Quantity
Air Tube Adaptable
Heat Shield Included
Inlet Attachment Type
Pipe Connection
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Clamp Included
Yes
Installation Type
Direct-Fit
Hangers Included
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Clamp-On
Pulley Attachment Type
Press-On
Weight
6 Lbs.
Container Size
5 Quart
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Full Synthetic
Air Tube Pre-Installed
Pulley Belt Type
Serpentine
Remote Reservoir
Catalytic Converter Body Length (in)
12 Inch
Catalytic Converter Body Width (in)
7 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Catalytic Converter Body Length (mm)
304mm