O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-40 5 Quart - HIMI10-40-5QT
BrakeBest Brake Wheel Cylinder - WC120343
Product
- Part #:
- HIMI10-40-5QT
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Finish
Polished
----
----
Material
Aluminum
Quantity
Type
Performance
Series
HM Grade
Hardware Included
No
No
Bleeder Screw Cap Included
Bleeder Screw Included
Yes
Substrate Material
Ceramic
High Mileage
Yes
Bolts Included
Overall Length (in)
21-1/2 Inch
Overall Length (mm)
546mm
Location
Oil Pan
Inlet Fitting Type
Bolt-On
Viscosity Index
Air Tube Adaptable
Heat Shield Included
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Fuel Type
Gasoline
Clamp Included
Installation Type
Direct-Fit
Hangers Included
Inlet Thread Size (in)
3/8-24 Inch
GM Dexos(TM) Compatible
Racing
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Clamp-On
Container Size
5 Quart
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Conventional
Air Tube Pre-Installed
Gasket Sealant Included
Catalytic Converter Body Length (in)
11 Inch
Catalytic Converter Body Width (in)
5 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-40
Wheel Cylinder Bore (in)
Wheel Cylinder Bore (mm)
20mm
Catalytic Converter Body Length (mm)
279mm