O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-30 1 Quart - HIGHMILE10-30
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-30
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Color
----
Black
----
Construction
Full Cast
Diameter (in)
0.551 Inch
Diameter (mm)
13.99mm
Material
Steel
Cast Iron (G3000)
Notched
Yes
Number Of Ribs
6
Number Of Teeth
0
Style
OE Replacement
Thread Size
M14-1.50
Top Width (in)
13/16 Inch
Top Width (mm)
20mm
ABS Sensor Ring Included
Yes
Discard Thickness (mm)
28.0mm
Length (in)
Length (mm)
168.402mm
Outside Diameter (in)
Outside Diameter (mm)
330mm
Rotation Direction
Clockwise
Hardware Included
Studs Included
Center Hole Size (mm)
84.906mm
Overall Height (mm)
92mm
Clamps Included
No
Center Hole Size (in)
Discard Thickness (in)
Outside Length (in)
Outside Length (mm)
1148mm
Overall Height (in)
Viscosity Index
Cross Drilled
No
Slotted
Number Of Bolt Holes
Bolt Pattern
6 On 5-5/16 Inch, 6 On 135mm
Inner Bearing Included
Solid Or Vented
Vented
Number Of Studs
Container Size
1 Quart
Rust Resistant Coating
Surface Finish
Non-Directional
Oil Composition
Conventional
Belt Back Material
Polyester, Rubber
Viscosity Grade/Weight
10W-30