Castrol Edge High Mileage Full Synthetic 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HISYN10-30-5QT
Slime 5 To 150 psi Tire Gauge - 20017
Product
- Part #:
- HISYN10-30-5QT
- Line:
- CAS
Attributes
Warranty
Color
----
Black, Silver
----
Quantity
1
Base Outside Length (in)
7-7/16 Inch
Base Outside Width (in)
3-1/8 Inch
Height (in)
11-9/16 Inch
Length (in)
7-3/4 Inch
Width (in)
3-3/8 Inch
Flange Type
Centered
Hardware Included
No
Bracket Included
No
Hose Material
EPDM Rubber
High Mileage
Yes
Overall Length (in)
Overall Length (mm)
408mm
Top Outside Width (in)
3-3/8 Inch
Flange Inside Diameter (in)
6-1/4 Inch
Housing Material
Plastic, Rubber
Top Outside Length (in)
7-3/4 Inch
Pressure Range (psi)
5 To 150 psi
Filter Re-Oiling Amount (Oz)
2.34 Ounce
Viscosity Index
Lens Material
Plastic
Gauge Type
Digital
Gasket Or Seal Included
Battery Included
Yes
Fuel Type
Gasoline
End 1 Fitting Size (mm)
M10
End 1 Gender
Female
Washable
Liquid Filled
Face Diameter (in)
7/8 Inch
GM Dexos(TM) Compatible
Racing
Container Size
5 Quart
Frame Design
Flexible
Oil Composition
Full Synthetic
End 2 Gender
Male
End 2 Fitting Size (mm)
M10
Filter Media
Cotton Gauze
Pre-Oiled
Pre-Screened
Air-Bleeder Included
Housing Color/Finish
Black, Green, Silver
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Face Diameter (mm)
21mm
Gauge Length (in)
Gauge Length (mm)
110mm