Valvoline MaxLife High Mileage Synthetic Blend 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HIMI10-30-5QT
Product
- Part #:
- HIMI10-30-5QT
- Line:
- VAL
Attributes
Warranty
Thread Size
----
7/8-14 Inch
----
Length (in)
3-1/4 Inch
Reversible
No
Hardware Included
Yes
High Mileage
Yes
Overall Length (in)
38 Inch
Overall Length (mm)
965mm
Clamps Included
No
Number Of Outlets
Viscosity Index
Bushing Material
Rubber
Gasket Or Seal Included
Exhaust Tip Finish
Aluminized
Number Of Inlets
Ball Joint Attachment Method
Bolt-On
GM Dexos(TM) Compatible
Container Size
5 Quart
Muffler Body Shape
Oval
Muffler Body Material
Steel
Oil Composition
Synthetic Blend
Cut Off (in)
2 Inch
Muffler Body Height (in)
5-1/2 Inch
Muffler Body Width (in)
11 Inch
Muffler Body Length (in)
27 Inch
Ball Joint Housing Material
Steel
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Muffler Body Length (mm)
685mm
Muffler Body Width (mm)
279mm
Muffler Inlet 1 Attachment Method
Bolt-On, Flange
Muffler Outlet 1 Attachment Method
Weld-On
Muffler Inlet 1 Inside Diameter (in)
2 Inch
Muffler Inlet 1 Inside Diameter (mm)
50mm
Muffler Outlet 1 Inside Diameter (mm)
57mm
Muffler Outlet 2 Inside Diameter (mm)
57mm
Muffler Outlet 1 Inside Diameter (in)
2-1/4 Inch
Muffler Outlet 2 Inside Diameter (in)
2-1/4 Inch
Clamp Quantity Needed
Muffler Body Height (mm)
139mm