Mobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Synthetic 15W-40 Motor Oil 5 Gallon - DELVAC15-40-5
Walker Quiet-Flow SS Exhaust Muffler Assembly - 53893
Product
- Part #:
- DELVAC15-40-5
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Angle (Deg)
----
90 Degree
----
Impeller Material
Steel
Thread Size
1.062-12 Inch
Length (in)
2-1/2 Inch
Length (mm)
64mm
Rotation Direction
Counter-Clockwise
Reversible
No
Gender
Male
New Or Remanufactured
New
Hub Height (in)
2.540 Inch
Overall Length (in)
Hose Inside Diameter (in)
1/2 Inch
Overall Length (mm)
793mm
Clamps Included
No
Drive Style
Belt
Drop (in)
Drop (mm)
53mm
Housing Material
Aluminum
Number Of Outlets
Electric Or Mechanical
Mechanical
Viscosity Index
Hose Inside Diameter (mm)
13mm
Instructions Included
Gasket Or Seal Included
Fuel Type
Diesel
Exhaust Tip Finish
Aluminized
Number Of Inlets
Impeller Diameter (in)
GM Dexos(TM) Compatible
Container Size
5 Gallon
Muffler Body Shape
Oval
Muffler Body Material
Stainless Steel
Swivel
Yes
Oil Composition
Synthetic
Cut Off (in)
Cut Off (mm)
26mm
Muffler Body Height (in)
6 Inch
Muffler Body Width (in)
Muffler Body Length (in)
13 Inch
Nut Hex (in)
Viscosity Grade/Weight
15W-40
Muffler Body Length (mm)
330mm
Muffler Body Width (mm)
292mm
Muffler Inlet 1 Attachment Method
Pipe Connection
Muffler Outlet 1 Attachment Method
Weld-On
Muffler Inlet 1 Inside Diameter (in)
2 Inch
Muffler Inlet 1 Inside Diameter (mm)
50mm
Muffler Outlet 1 Inside Diameter (mm)
50mm
Muffler Outlet 1 Inside Diameter (in)
2 Inch
Clamp Quantity Needed
Muffler Body Height (mm)
152mm
Hub Height (mm)
64mm