Mobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Synthetic 15W-40 Motor Oil 1 Gallon - DELVAC15-40-1
MagnaFlow OEM Grade Direct-Fit Catalytic Converter - 52113
ACDelco 5 Terminal Multi-Purpose Connector - PT2785
Product
- Part #:
- DELVAC15-40-1
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Finish
----
----
Polished
Oil Type
PAG 46
Number Of Wires
Series
OEM Grade
Hardware Included
No
Terminal Type
Blade, Pin
Connector Gender
Male
Connector Shape
Oval
New Or Remanufactured
New
Terminal Gender
Female
Substrate Material
Ceramic
Overall Length (in)
65-1/4 Inch
Pulley Included
Yes
Wiring Harness Included
Yes
Overall Length (mm)
1657mm
Belt Type
Serpentine
Pulley Diameter (in)
5 Inch
Voltage (V)
12 Volt
Wire Gauge (ga)
15 Gauge
Clutch Diameter (in)
5 Inch
Compressor Type
Swash Plate
Pulley Diameter (mm)
127mm
Number Of Terminals
Viscosity Index
Air Tube Adaptable
No
Heat Shield Included
Number Of Connectors
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Fuel Type
Diesel
Clamp Included
Clutch Included
Installation Type
Direct-Fit
Hangers Included
Wiring Harness Length (in)
17-11/16 Inch
GM Dexos(TM) Compatible
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Bolt-On
Number Of Pulley Grooves
4
Container Size
1 Gallon
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Synthetic
Air Tube Pre-Installed
Wiring Harness Length (mm)
450mm
Clutch Diameter (mm)
127mm
Catalytic Converter Body Length (in)
12 Inch
Catalytic Converter Body Width (in)
5-3/8 Inch
Viscosity Grade/Weight
15W-40
Catalytic Converter Body Length (mm)
304mm