Mobil 1 High Mileage Full Synthetic 10W-30 Motor Oil 5 Quart - HI1-10-30-5QT
MagnaFlow OEM Grade Direct-Fit Catalytic Converter - 49664
Product
- Part #:
- HI1-10-30-5QT
- Line:
- MOB
Attributes
Warranty
Color
----
Gray
----
Finish
E-Coat
Polished
Series
OEM Grade
Hardware Included
No
No
Terminal Type
Pin
Bracket Included
Yes
Connector Gender
Female
Connector Shape
Oval
New Or Remanufactured
Remanufactured
Terminal Gender
Male
Bleeder Screw Cap Included
Yes
Bleeder Screw Included
Substrate Material
Ceramic
Overall Length (in)
40-1/4 Inch
Wiring Harness Included
Overall Length (mm)
704mm
Dust Boots Included
Number Of Terminals
4
Air Tube Adaptable
Heat Shield Included
Number Of Pistons
Piston Material
Steel
Gasket Or Seal Included
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Clamp Included
Installation Type
Direct-Fit
Casting Material
Cast Iron
Hangers Included
Pads Included
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Clamp-On
Container Size
5 Quart
Caliper Slides Included
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Full Synthetic
Air Tube Pre-Installed
Piston Outside Diameter (in)
2.240 Inch
Piston Outside Diameter (mm)
57mm
Catalytic Converter Body Length (in)
12 Inch
Catalytic Converter Body Width (in)
7 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Caliper And Pad Hardware Included
Bracket Mounting Bolts Included
Bleeder Screw Size (mm)
M10-1.0
Bleeder Screw Thread (in)
Bleeder Screw Thread (mm)
M10-1.0
Inlet Port Thread Size (mm)
Catalytic Converter Body Length (mm)
304mm