SYLVANIA 3157NA Amber Long Life Incandescent Mini Bulb (Pack of 2) - 3157NALLBP
Standard Ignition Coil On Plug (COP) - UF557
Product
- Part #:
- 3157NALLBP
- Line:
- SYL
per Blister Pack
Attributes
Warranty
Bulb Family
----
----
AUX
Color
Amber
Material
Metal
Number Of Teeth
22
Inside Diameter (in)
1.485 Inch
Inside Diameter (mm)
37.719mm
Outside Diameter (in)
2.693 Inch
Outside Diameter (mm)
68.402mm
Terminal Type
Blade
Bracket Included
Yes
Connector Gender
Female
New Or Remanufactured
New
Terminal Gender
Male
Attachment Method
Bolt-On
Overall Length (in)
2-1/8 Inch
Overall Length (mm)
54mm
Dust Boot Included
No
Number Of Ports
Mounting Hole Diameter (in)
Voltage (V)
8.3 Volt
12 Volt
Number Of Outlets
Bore Size (in)
1 Inch
Reservoir Included
Yes
Wattage (W)
2.23 Watt
Bore Size (mm)
25.4mm
Number Of Terminals
Amperage (A)
12.8 Amp
Street Legal
Number Of Filaments
Reservoir Type
Integral
Number Of Connectors
Number Of Pistons
Sensor Included
No
Number Of Mounting Holes
1
Number Of Timing Marks
1
Gasket Or Seal Included
Bleeder Kit Included
Light Center Length (in)
1-1/8 Inch
Base Type
W2.5x16q
Bulb Diameter (mm)
25mm
Number Of Rows
Reservoir Material
Plastic
Pedal Rod Included
Brake Booster Included
Keyway Notch
Mounting Hole Diameter (mm)
37.719mm
Tooth Width (in)
Industry Number
3157A
Light Output (Lumens)
402 Lumen
Color Temperature (Kelvin)
2800K
Port 1 Thread Size (Forward) (in)
Port 2 Thread Size (in)
Port 2 Thread Type
Inverted Flare
Master Cylinder Body Material
Aluminum
Port 1 Thread Type (Forward)
Inverted Flare
Tooth Width (mm)
5.385mm