Castrol GTX High Mileage Synthetic Blend 10W-30 Motor Oil 1 Quart - HIGHMILE10-30
MasterPro Chassis Ball Joint - K6136
Gates FleetRunner Micro-V Serpentine Belt 8 Rib 63-7/16 Inch - K080627HD
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-30
- Line:
- CAS
- Part #:
- K080627HD
- Line:
- GAT
Attributes
Warranty
Number Of Ribs
----
----
Number Of Wires
4
Thread Size
M18-1.50
Top Width (in)
1-1/16 Inch
Top Width (mm)
28mm
Adjustable
No
Hardware Included
Yes
Terminal Type
Blade
Connector Shape
Oval
Terminal Gender
Male
Technology
Narrow Band
Hex Size (mm)
22mm
Attachment Method
Screw-In
Bolt-In
Bolts Included
Yes
Overall Length (in)
22-13/16 Inch
Bushings Included
No
Dust Boot Included
Grease Fitting Included
Grease Fittings Included
Greaseable
Hex Size (in)
7/8 Inch
Washers Included
Outside Length (in)
Outside Length (mm)
1613mm
Washer Included
Viscosity Index
Mounting Plate Included
Pre-Greased
Number Of Mounting Holes
Heated
Nut Included
Castle Nut Included
Cotter Pin Included
Lock Nuts Included
Lock Nut Included
Dust Boot Color
Black
Container Size
1 Quart
Locking Nut Included
C Clips Included
Oil Composition
Synthetic Blend
Belt Back Material
EPDM Rubber
Dust Boot Material
Rubber
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Ball Joint Bearing Material
Metal
Ball Stud Thread Size
Ball Stud Nut Wrench Size
19mm