Castrol GTX High Mileage Synthetic Blend 10W-30 Motor Oil 1 Quart - HIGHMILE10-30
Standard Ignition 1 Terminal Multi-Purpose Connector - S1214
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-30
- Line:
- CAS
Attributes
Warranty
Finish
----
Polished
----
Material
Steel
Number Of Wires
Thread Size
M12-1.75
Series
HM Grade
Hardware Included
No
Terminal Type
Blade
Connector Gender
Male
Connector Shape
Round
Terminal Gender
Female
Substrate Material
Ceramic
Head Type
Hex
Overall Length (in)
2 Inch
14-1/2 Inch
Wiring Harness Included
Yes
Overall Length (mm)
51mm
343mm
Head Size (in)
11/16 Inch
Head Size (mm)
18mm
Thread Diameter (in)
7/16 Inch
Thread Length (in)
1-5/8 Inch
Thread Length (mm)
11mm
Wire Gauge (ga)
18 Gauge
Thread Diameter (mm)
11mm
Washer Included
No
Number Of Terminals
Viscosity Index
Air Tube Adaptable
Heat Shield Included
Number Of Connectors
Number Of Bolts
2
Gasket Or Seal Included
Yes
Heat Shield Material
Aluminized Steel
Clamp Included
Installation Type
Direct-Fit
Hangers Included
Wiring Harness Length (in)
Inlet Attachment Method
Bolt-On
Outlet Attachment Method
Bolt-On
Container Size
1 Quart
Catalytic Converter Body Material
Stainless Steel
Oil Composition
Synthetic Blend
Air Tube Pre-Installed
Wiring Harness Length (mm)
419mm
Catalytic Converter Body Length (in)
4 Inch
Catalytic Converter Body Width (in)
4 Inch
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Catalytic Converter Body Length (mm)
101mm