O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-30 5 Quart - HIMI10-30-5QT
Product
- Part #:
- HIMI10-30-5QT
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Material
----
Steel
----
Flange Diameter (in)
5.827 Inch
Flange Diameter (mm)
148mm
Flange Offset (in)
2.720 Inch
Flange Offset (mm)
69mm
Housing Bore (mm)
60mm
Hub Pilot Diameter (in)
Hub Pilot Diameter (mm)
84mm
Inside Diameter (mm)
38.1mm
Outside Diameter (mm)
60.5mm
New Or Remanufactured
New
Bleeder Screw Included
No
High Mileage
Yes
Flange Shape
Rectangle
Wiring Harness Included
No
Bearing Type
Ball
Kit Contains
Pad Locating Clip (4), Spring-Pad Spreader (4)
Dust Boots Included
Viscosity Index
Hub Centerbore Diameter (in)
Driven Or Non-Driven
Non-Driven
Gasket Or Seal Included
Yes
Fuel Type
Gasoline
ABS Ring Type
Magnetic
GM Dexos(TM) Compatible
Racing
Container Size
5 Quart
Oil Composition
Conventional
Number Of ABS Sensor Ring Teeth
ABS Sensor Included
Viscosity Grade/Weight
10W-30
Number Of Mounting Bolts To Knuckle
Number Of Lug Bolts Included
Lug Bolt Thread Size
M12-1.25
Total Hub Diameter (in)
Total Hub Diameter (mm)
148mm
Hub Centerbore Diameter (mm)
114.3mm
Total Hub Height (in)
Total Hub Height (mm)
118.5mm
Flange Bolt Size (in)
Flange Bolt Size (mm)
29.5mm