O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-40 1 Quart - HIGHMILE10-40
Fel-Pro Conversion Gasket Set - CS26516
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-40
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Construction
Full Cast
----
----
Material
Cast Iron (G3000)
Style
OE Equivalent
ABS Sensor Ring Included
No
Discard Thickness (mm)
8.0mm
Outside Diameter (in)
9.646 Inch
Outside Diameter (mm)
245mm
Rotation Direction
Clockwise
High Mileage
Yes
Studs Included
No
Center Hole Size (mm)
68mm
Overall Height (mm)
64mm
Center Hole Size (in)
2.677 Inch
Discard Thickness (in)
Overall Height (in)
Viscosity Index
Cross Drilled
Slotted
Number Of Bolt Holes
5
Bolt Pattern
5 On 112mm
Fuel Type
Gasoline
Inner Bearing Included
Solid Or Vented
Solid
Number Of Studs
0
Model Number
GM Dexos(TM) Compatible
Racing
Container Size
1 Quart
Rust Resistant Coating
Surface Finish
Non-Directional
Oil Composition
Conventional
Oil Pan Gasket Material
Silicone
Viscosity Grade/Weight
10W-40