O'Reilly Conventional High Mileage Motor Oil 10W-30 1 Quart - HIGHMILE10-30
BrakeBest Select Front Ceramic Brake Pads - SC1303
Dorman AutoGrade 5/16-18 Inch Thread Double End Stud Set - 675-001
Product
- Part #:
- HIGHMILE10-30
- Line:
- ORO
Attributes
Warranty
Construction
Full Cast
----
----
Material
Cast Iron (G3000)
Metal
Style
OE Replacement
Thread Size
5/16-18 Inch
ABS Sensor Ring Included
Yes
Discard Thickness (mm)
28.0mm
Length (in)
1-1/2 Inch
Outside Diameter (in)
12.992 Inch
Outside Diameter (mm)
330mm
Rotation Direction
Clockwise
Installation Hardware Included
Yes
Studs Included
Center Hole Size (mm)
84.906mm
Overall Height (mm)
92mm
Shoulder Length (in)
1/4 Inch
Center Hole Size (in)
Discard Thickness (in)
Overall Height (in)
Thread Length (in)
5/16 Inch
Viscosity Index
Wear Sensor Type
Mechanical
Cross Drilled
No
Slotted
No
Number Of Bolt Holes
6
Color/Finish
Zinc
Bolt Pattern
6 On 5-5/16 Inch, 6 On 135mm
Inner Bearing Included
Solid Or Vented
Vented
Anti-Rattle Clip Included
Number Of Studs
6
Container Size
1 Quart
Rust Resistant Coating
Surface Finish
Non-Directional
Oil Composition
Conventional
Brake Pad Material
Ceramic
Viscosity Grade/Weight
10W-30